تک اندرویدز

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی

ارسال شده توسط مدیریت در آذر - ۱۱ - ۱۳۹۲ یک دیدگاه

 

xstudio_splash_n.png.pagespeed.ic.XxnFyj1APy

اهداف آموزشی این قسمت عبارتند از:
۱٫ روش نصب JDK جاوا
۲٫ معرفی محیط برنامه نویسی اندروید استودیو
۳٫ راهنمای دانلود محیط برنامه نویسی اندروید استودیو
۴٫ راهنمای تعریف مسیر جاوای نصب شده روی سیستم ویندوز ۷

به طور خلاصه، یکی از ساده ترین کارها برای شروع برنامه نویسی اندروید، آماده سازی یا بهتر بگوییم دانلود محیط برنامه نویسی است (البته برای کسانیکه کشورشان تحریم نباشد!). ادامه مطلب را از دست ندهید.

 

روش نصب جاوا

به منظور توسعه اندروید حتماً بهJRE و JDK نیاز است که می توان آخرین نسخه آن ها را از این لینک دریافت نمود. (لازم به ذکر است چنانچه شما نسخه JDK نصب نمایید دیگر نیازی به نصب JRE نخواهید داشت چرا که JDK در برگیرنده JRE نیز می باشد.) از آنجا که دسترسی به سایت اوراکل برای کاربران ایرانی امکان پذیر نمی باشد، پیشنهاد می شود علاقمندان JDK جاوا را از دیگر منابع دانلود نمایند. برای مثال از سایت http://www.uncocoder.com می توان پس از ورود به بخش مطالعه آموزش های رایگان، سپس کلیک کردن بر روی گزینه آماده کردن محیط برنامه نویسی به لینک دانلود JDK دست پیدا کرد.

 

اندروید استودیو

اندروید استودیو (Android Studio) محیطی برای توسعه برنامه های اندرویدی است که برای اولین بار خود شرکت گوگل بر پایه محیط برنامه نویسی قدرتمند IntelliJ IDEA طراحی کرده است که همانند اکلیپس ابزارهای لازم برای طراحی، توسعه و مشکل یابی برنامه ها را داراست. اولین نسخه از اندروید استودیو در کنفرانس سالیانه گوگل که در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۱ اتفاق افتاد معرفی شد.

کار هوشمندانه ای که در طراحی این محیط برنامه نویسی صورت گرفته این است که امکان انتقال اپلیکیشن های طراحی شده در اکلیپس نیز در اندروید استودیو فراهم شده است که در قسمت های آتی پیرامون این موضوع بیشتر توضیح خواهیم داد.

علت اینکه در این سری از آموزش ها تمرکز اصلی را روی اندروید استودیو نخواهیم گذاشت این است که این محیط برنامه نویسی در ابتدای راه تکامل خود است و یقیناً دارای مشکلات فراوانی در حین برنامه نویسی خواهد بود و از سوی دیگر سرعت آن در مقایسه با محیط برنامه نویسی اکلیپس به مراتب پایین تر است اما علت اینکه می خواهیم علیرغم مواجهه با این مشکلات طراحی اپلیکیشن اندروید را در آن فرا بگیریم این است که پیش بینی می شود آینده طراحی اپلیکیشن های اندروید در دستان این محیط برنامه نویسی قرار خواهد گرفت از این رو بهتر است از همین ابتدای کار با این محیط برنامه نویسی در کنار کار با محیط برنامه نویسی اکلیپس آشنا شویم.

 

آماده سازی محیط برنامه نویسی اندروید استودیو

از آنجا که شرکت گوگل دسترسی به سایت اختصاصی اندروید را برای کاربران ایرانی محدود کرده است و از سوی دیگر تنها مرجع رسمی برای دانلود رایگان اندروید استودیو نیز همین وب سایت است، به نظر می رسد که دانلود اندروید استودیو برای گروهی قابل توجهی از کاربران امکان پذیر نباشد. به هر حال علاقمندان می توانند برای دانلود مستقیم اندروید استودیو به آدرسhttps://developer.android.com/sdk/installing/studio.html مراجعه نموده و نسخه سازگار با سیستم عامل خود را دانلود نمایند.

برای آن دسته از کاربرانی که امکان دانود مستقیم اندروید استودیو از وب سایت رسمی اندروید را ندارند می توان گفت که برخی از وب سایت های ایرانی مبادرت به ارائه این نرم افزار کرده و آن را به صورت رایگان در اختیار علاقمندان قرار داده اند. برای مثال می توانید آن را از اینجا دریافت نمایید.پس از دانلود فایل، و خارج کردن آن از حالت زیپ، همانند دیگر نرم افزارهای تحت ویندوز برنامه را نصب می کنیم.

نکته ای که ممکن است برای خیلی از کاربران ویندوز در حین اجرای اندروید استودیو پیش آید (که بنده هم از این قاعده مستثنی نبودم) این است که پس از نصب اندروید استودیو و کلیک کردن روی آیکون این محیط برنامه نویسی برنامه اجرا نخواهد شد. علت این مسئله آن است که اندروید استودیو قادر به پیدا کردن نسخه جاوا که روی کامپیوتر یا لپ تاپ نصب است نمی باشد و برای رفع این مشکل می بایست مسیر جاوا که روی سیستم عامل ما نصب است را تعریف کنیم.

 

تعریف مسیر جاوا (در ویندوز ۷)

ابتدا روی My Computer راست کلیک کرده و به بخش Properties می رویم. پنجره ای به شکل زیر مشاهده می شود:

x920327-5-IMAGE,P201.jpg.pagespeed.ic.SiWbBxv4Pp

سپس روی گزینه Advance system settings همانطور که در تصویر فوق نشان داده شده است کلیک می کنیم و پنجره زیر مشاهده می شود:

x920327-5-IMAGE,P202.jpg.pagespeed.ic.2gKwMZ0fdv

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود از Tab های بالای پنجره Advanced را انتخاب کرده سپس در پنجره مربوط به Advanced در پایین پنجره گزینه Environment Variables که در تصویر با دایره قرمز رنگ مشخص شده است را کلیک می کنیم و پنجره زیر را مشاهده خواهیم کرد:

x920327-5-IMAGE,P203.jpg.pagespeed.ic._ujy5kaBBB

در این پنجره دو بخش مجزا مشاهده می شود که بخش بالایی مربوط به User است و بخش پایینی مربوط به System می باشد. حال نیاز داریم تا در بخش System مسیر جاوا را مشخص نماییم. برای این منظور همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود گزینه New را کلیک کرده و پنجره زیر را مشاهده خواهیم کرد:

x920327-5-IMAGE,P204.jpg.pagespeed.ic.Uc4EoUnwm6

در این پنجره در بخش Variable name می بایست JDK_HOME را بنویسیم (لازم است کلیه حروف بزرگ باشد و مابین دو کلمه JDK و HOME می بایست Underscore یا همان علامت _ قرار گیرد(برای تایپ Underscore نیاز است پیش از فشردن دکمه Dash کلید Shift را پایین نگه داریم). سپس نیاز است تا در بخش Variable value آدرس جایی که نسخه JDK جاوا نصب است را بنویسیم که این آدرس ممکن است در کامپیوترهای هر فرد متفاوت باشد. به طور مثال در سیستم بنده این آدرس در C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_05 قرار دارد.

برای پیدا کردن این آدرس به My Computer می رویم سپس گزینه Program Files را انتخاب می کنیم. داخل پوشه Program File پوشه ای تحت عنوان Java را پیدا می کنیم و روی آن کلیک می کنیم. در این مرحله تصویر زیر مشاهده خواهد شد:

x920327-5-IMAGE,P205.jpg.pagespeed.ic.x1ZPepi2sf

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود، کلیه نسخه های نصب شدۀ جاوا روی سیستم عامل خود را مشاهده می کنیم. نکته ای که در اینجا توجه به آن حائز اهمیت است این است که ما می بایست آدرس نسخه JDK را کپی کنیم و چنانچه آدرس JRE را در پنجره قبل وارد کنیم ممکن است با مشکل مواجه شویم(لازم به ذکر است که نسخه JDK در برگیرنده نسخه JRE نیز می باشد. برای آشنایی بیشتر با JDK و JRE به آموزش برنامه نویسی جاوا در سایت نردبان قسمت اول مراجعه نمایید). در این مرحله روی نسخه ای از JDK که مد نظر ماست کلیک کرده و وارد پوشه آن می شویم(در اینجا بنده آخرین نسخه از JDK که نسخه ۷ می باشد را مد نظر قرار داده ام). حال تصویر زیر مشاهده خواهد شد:

x920327-5-IMAGE,P206.jpg.pagespeed.ic._bvYSS0kFK

اکنون برای آنکه بتوانیم آدرس این پوشه را پیدا کنیم، همانطور که در تصویر بالا با یک فلش قرمز رنگ مشاهده می شود یک بار مقابل نام jdk1.7 کلیک می کنیم و تصویر زیر را مشاهده خواهیم کرد:

x920327-5-IMAGE,P207.jpg.pagespeed.ic.KqWwlO4H5F

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود آدرس JDK نصب شده روی سیستم عامل ما به رنگ آبی در خواهد آمد. در این مرحله با زدن دکمه های Ctrl و حرف C این آدرس را کپی می کنیم و به صورت زیر در پنجره مربوط به New System Variable که قبلاً نام JDK_HOME را در آن وارد کرده بودیم Paste می کنیم:

 

x920327-5-IMAGE,P208.jpg.pagespeed.ic.swouWjhP8N

اکنون کلید OK را می زنیم و به پنجره Environment Variables می گردیم. در این پنجره نیز مجدد کلید OK را می زنیم و به پنجره System Properties باز می گردیم و در این پنجره نیز کلیک OK را زده و با این کار تنظیمات آدرس جاوای نصب شده روی سیستم عامل خود را به پایان می رسانیم.

اکنون پس از اجرای برنامه اندروید استودیو برنامه بدون هیچ مشکلی اجرا خواهد.

پس از مطالعه این آموزش انتظار می رود بتوانیم به سؤالات زیر پاسخ بدهیم:
۱- تفاوت مابین JRE و JDK چیست؟
۲-محیط برنامه نویسی اندروید استودیو بر پایه چه نرم افزاری نوشته شده است؟
در آموزش آتی با نحوه ساخت اولین پروژه در محیط برنامه نویسی اندروید استودیو آشنا خواهیم شد.

 

نویسنده مطلب: بهزاد مرادی

باز نشر: تک آندرویدز

منتظر نظرات شما هستیم

دانلود با لینک مستقیم

حجم فایل:

دانلود دیتا در صورت وجود

حجم فایل دیتا:

محل قرارگیری دیتا :

رمز فایل: www.takandroids.ir

منبع:تک آندرویدزموضوعات : دسته‌بندی نشده

دیدگاه خود را بنویسید


  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Youtube

جستجو

مطالب محبوب

Hay-Day1

دانلود بازی Hay Day 1.14.77

تغییرات نسخه اخیر: اضافه شدن قابلیت های جدید وجود درخت زیتون در ...

xAndroid_n.gif.pagespeed.ic.YqhJYgIGC5

آموزش برنامه نویسی اندروید: قسمت اول م

معرفی سیستم عامل اندروید سیستم عامل اندروید(که گاهی آندروید هم در ...

Fastweb.Alice_.WiFi_.Recovery-1

دانلود نرم افزار بازیابی پسورد وای فای

نسخه فعلی: 0.99 نیاز به آندروید: 1.6 و بالاتر  

Google-Nexus-5-Review-TI

بررسی تخصصی Google Nexus 5

سال گذشته گوگل نکسوس ۴ را با قیمت فوق العاده ۳۰۰ دلار ...

Red-Bull-Racers

دانلود بازی مسابقه Red Bull Racers

پیش نیاز: اندروید ۴٫۰ و بالاتر ویژگی های اصلی: گرافیک بسیار عالی ...

حامیان